meridianbet

Dan velikih okršaja, Partizan ubedljiv u derbiju

Partizan je bio ubedljiv u košarkaškom derbiju, savladavši Crvenu Zvezdu, 77-63, u okviru 23. kola ABA Lige. Zahvaljujući ovoj pobedi, Partizan je preskočio Cedevitu na tabeli i sada ima samo jednu pobedu manje od drugoplasirene Budućnosti, pa će njihov međusobni duel u poslednjem kolu odlučiti ko je drugi učesnik Evrolige sledeće sezone. U drugom današnjem meču, Union Olimpija je nadigrala MZT u Skoplju, 76-57.

Bio je ovo dan velikih okršaja na različitim sportskim poljima, pa i u pet najboljih fudbalskih liga Evrope, tzv. Ligama Petice. Liverpool je odigrao sjajan meč protiv prvog pratioca lidera na tabeli Premier League, Manchester City, pobedivši ih rezultatom 2-1, zahvaljujući prelepim golovima Hendersona i Coutinha, oba na asistencije Sterlinga. Lazar Marković je bio u startnoj postavci Crvenih, ali je u zamenjen u 76. minutu, kada je Sturridge zauzeo njegovo mesto na terenu. Mario Balotelli je ceo meč proveo na klupi za rezervne igrače. U drugom današnjem meču, Arsenal je golovima Girouda u 39. i Rosickog u 89. minutu, savladao Everton, pa se zahvaljujući pobedi Liverpoola približio Manchester Cityu na samo četiri boda. Chelsea i Tottenham su odigrali finalni meč Liga Kupa (Capital One Cup), a ekipa Jose Mourinha je u nezanimljivom duelu dva londonska kluba pobedila rezultatom 2-0 i  osvojila svoj prvi trofej u ovoj sezoni.

Derbi 27. kola francuske Ligue 1, između Monaca i PSG završen je bez golova u utakmici bez mnogo uzbuđenja, što je pomoglo Lyonu da zadrži vodeću poziciju na tabeli, sa jednim bodom više od Parižana. U ostalim mečevima ovog kola, Nantes je bio bolji od Guingampa (1-0), a Montpellier od Nice (2-1).

Sasvim očekivano, Borussia Moenchengladbah je ostvarila pobedu kod kuće, 2-0 protiv Paderborna, dok je drugi današnji meč 23. kola nemačke Bundeslige bio više nego uzbudljiv – Wolfsburg je ostvario sjajnu pobedu u Bremenu, savladavši domaći Werder rezultatom 5-3, nakon čak tri vodjstva domaćina.

Odigrano je sedam mečeva italijanske Serie A, a osmi planirani meč će se završiti upisivanjem bodova na konto Genoe, zbog poznatih finansijskih problema Parme. Derbi dana je odigran u Milanu, gde je Fiorentina drugi put ove sezone savladala Inter, ali ovaj put kao gost. Zahvaljujući toj pobedi, Fiorentina je ostala u trci za mesto u Evropi sledeće sezone, dok je Inter sve dalje od tog cilja, sada s sedam bodova zaostatka, upravo za Fiorentinom. U ostalim mečevima 25. kola postignuti su sledeći rezultati: Cagliari – Verona 1-2, Atalanta – Sampdoria 1-2, Cesena – Udinese 1-0, Palermo – Empoli 0-0, Sassuolo – Lazio 0-3, Torino – Napoli.

Villarreal je još jednom zadivio Španiju i svet, odigravši fantastičnu utakmicu na Santiago Bernabeu, koja je završena bez pobednika, 1-1. Golove na ovoj utakmici su postigli Cristiano Ronaldo sa bele tačke i Moreno, a značajnu ulogu u uspehu Villarreala imao je i golman gostiju, Asenjo. Ipak, derbi 25. kola Lige BBVA igran je u Sevilli, gde su domaći tim i Atletico Madrid podelili bodove, odigravši meč bez golova. U ostala dva današnja meča, Valencia je bila bolja protiv Real Sociedada, 2-0, a Athletic Bilbao je osvojio sva tri boda na gostovanju Eibaru, pobedivši rezultatom 2-1.

Evropa je videla još jedan fudbalski derbi danas, pošto su se na stadionu Dragao u Portu sastala dva od tri tima iz takozvane “Velike trojke” portugalskog šampionata,  domaći Porto i Sporting iz Lisabona, a Porto je pobedio rezultatom 3-0. Hat-trick strelac je bio napadač Cristiano Tello, a zahvaljujući njegovim golovima Porto je ostao u trci za osvajanje titule prvaka Portugala, sa četiri boda zaostatka za vodećom Benficom.

Odigran je i poslednji meč 17. kola srpske Jelen Superlige, u kojem je Crvena Zvezda pobedila domaću Jagodinu rezultatom 3-2. Crveno-beli su veoma brzo stigli do ubedljivog vodjstva, golovima Lazovića u 11. i Kataia u 23. minutu ove utakmice, da bi domaćin golovima Šušnjara u 61. i Jovančića u 65. minutu poravnao rezultat na 2-2. Međutim, Lazović Darko se golom u 80. minutu postarao za pobedu beogradskog tima i približavanje vodećem Partizanu na samo četiri boda, preskočivši Čukarički, koji je svoj meč ovog kola odigrao dan ranije, pobedivši u Novom Pazaru, 2-1. Uprava Partizana je izdala saopštenje u kojem traži od FSS da kazni sudije njihovog duela sa Radničkim iz Niša zbog, po njihovom mišljenju, neopravdano poništenog gola Petra Grbića. Ipak, nezavisno od toga da li je gol bio regularan ili ne, u ovakvim situacijama sve se svodi na procenu sudije, a ne materijalna pravila igre, te u u slučaju pogrešne procene sudije nema poništavanja meča, pa se sankcionisanje sudija svodi samo na moralnu satisfakciju oštećenim ekipama.

Rafael Nadal je osvojio ATP turnir na šljaci u Buenos Airesu, savladavši domaćeg igrača Juana Monaca u dva seta (6-4, 6-1). Još jedan španski teniser je osvojio trofej danas, pošto je David Ferrer pobedio na turniru u meksičkom gradu Acapulco, 2-0 (6-3, 7-5) protiv Japanca Nishikoria. U istom gradu je igran i WTA turnir, na kojem su učestvovale Maria Sharapova i Sara Errani, ali je pobednik turnira švajcarska igračica Bacsinszky, koja je u finalnom meču savladala Francuskinju Garcia, rezultatom 2-0 (6-3, 6-0).