Zvezda

Evroliga – tri tima na korak od Madrida

Košarkaška Evroliga se približava svojoj završnici. Najbolji timovi Starog kontinenta takmiče se u plejofu, a tri tima  – CSKA, Real Madrid i Fenerbahče su na korak od Madrida, gde će se sredinom maja odigrati Fajnal For. Ova tri tima imaju dve pobede iz prva dva meča, dok u seriji između Barselone i Olimpijakosa oba tima imaju po pobedu.

CSKA je u dva meča pred svojim navijačima pokazao klasu. Moskovljani su odigrali dve fantastične utakmice i zasluženo stigli do prednosti od 2 – 0 u duelu sa Panatinaikosom. Zeleni iz Atine nisu ni bleda senka tima koji su bili u šampionskim godinama. Sa malim brojem kvalitetnih igrača u rotaciji ne može se očekivati bolji rezultat od tima koji pretenduje na evropsku titulu. U prvom meču CSKA je slavio sa 93 – 66 uz fantastičnu partiju Miloša Teodosića, koji je pored 18 poena imao i 8 asistencija. Velika stvar za tim iz Rusije su dobre partije Andreja Kirilenka, koji u poznim košarkaškim godinama demonstrira klasu. Dimitris Dijamantidis je bio nevidljiv u prvom duelu ova dva protivnika, dok su Nikos Papas i Džejms Gist odigrali bolje od ostatka tima. Drugi duel Moskovljani su dobili rezultatom 100 – 80, uz odlično šutersko veče Sonija Vimsa, koji je postigao 20 poena. Dominiranje tokom celog meča dalo je šansu treneru CSKA, Dimitris Itudisu da dozira minutažu najboljih igrača. Prema onome što su oba tima prikazala u prve dve utamice CSKA je apsolutni favorit u trećem duelu koji će se odigrati u Atini.

Fenerbahče Ulker je ostvario velike dve pobede na svom terenu protiv aktuelnog šampiona Evrope, Makabi Elektre. Tim Željka Obradovića odigrao je oba meča veoma kvalitetno, kontrolišući tempo utakmice. Prvi duel ova dva tima završen je rezulatom 80 – 72, u meču u kome je turski predstavnik odigrao odličnu timsku odbranu na Sofoklisu Shorcijanitisu koji je postigao samo jedan koš za 10 minuta na terenu. Sa druge strane Jan Veseli je bio nezaustavljiv. Čeh, koji je prošle sezone igrao u NBA postigao je 23 poena, a tome je dodao i 7 skokova. U poraženom timu istakao se Džeremi Pargo, koji je postigao 25 poena, ali nije imao pravu podršku svojih saigrača. Druga utakmica ove serije završena je rezultatom 82 – 67, a sada su glavni u Fenerbahče Ulkeru bili Endru Gaudluk sa 19 poena i Bogdan Bogdanović sa 13 poena. Big Sofo je utakmicu završio bez i jednog poena, a Pargo je opet predvodio svoj tim sa 16 poena. Tim sa Bosfora prikazao je raznovrsnu igru u prva dva meča, jer su pokazali da su ubojiti kako pod obručima tako i sa bekovskih pozicija. Veoma bitno za igru Fenerbahče Ulkera je to što su uspeli da zaustave unutrašnju igru Makabi Elektre. Sledeća utakmica igra se u Nokia Areni, hali u kojoj je tim koji je prošle sezone osvojio Evroligu favorit, ali ukoliko žele da ostanu u trci za mesto koje vodi u Madrid moraće da nađu način da u igru ubace svoje centre.

Prvi favort za osvajanje Evrolige i domaćni Final Four-a, Real Madrid uz dosta muke došao je do dve pobede protiv Anadolu Efesa. U prvom meču ova dva rivala videli smo dva različita poluvremena Madriđana. Gosti iz Istanbula su imai osam poena prednosti na poluvremenu, ali nakon furiozne treće četvrtine Kraljevski klub je došao do pobede, 80 – 71. Real Madrid su do pobede nosili fantastični Kej Si Rivers, koji je postigao 21 poen, uz šut za tri poena 6/7, ali je ipak centralna figura meča bio Gustavo Ajon, koji je upisao 14 poena i 10 skokova. Prve zvezde tima, Fernandez, Rodrigez i Ljulj su bile veoma tihe i postigli su zajedno samo 22 poena. Kod gostiju se istakao Dario Šarić sa 13 poena. I u drugom duelu ova dva tima Anadolu Efes je odigrao odlično prvo poluvreme i imao 8 poena prednosti, međutim opet je Real Madid imao odličnu treću četvrtinu, koju je završio Serhio Ljulj trojkom sa zvukom sirene. U veoma interesantnoj poslednjoj četvrtini Stratos Perperoglu je promašio par otvorenih šuteva, a Kraljevski klub je slavio rezultatom 90 – 85. Serhio Ljulj je pružio fantastičnu partiju upisavši 18 poena, a pratili su ga Rudi Fernandez sa 15, odnosno odlični Andreas Noćioni sa 10. Tomas Ertel je bio veoma raspoložen za igru, što pokazuje 16 poena i čak 15 asistencija, a najefikasniji igrač meča je bio Nenad Krstić sa 23 poena. Anadolu Efes je pokazao u ova dva meča da može da igra protiv Real Madrida i da će na svom terenu biti mnogo ozbiljniji protivnik. Ono što je potrebno Madriđanima da bi slavili u Turskoj je produkcija Serhia Rodrigeza i Džejsija Kerola, koji su bili gotovo neprimetni ove dve utakmice.

Jedini tim koji nije uspeo da odbrani svoj teren je Barselona. U drugoj utakmici serije Olimpijakos je uspeo da dođe do brejka, pa je rezultat u seriji 1 – 1. Barselona je slavila u prvom meču lakše nego što se očekivalo, 73 – 57, najviše zahvaljujući odličnoj timskoj igri. Svi igrači Blaugrane sem Džastina Doelmana su se upisali u strelce, a najkorisniji u pobedničkom timu je bio Marćej Lampe sa 8 poena i 9 skokova. U timu iz Pireja niko nije bio dvocifren, a Vasili Spanulis je u prvoj utakmici posle dugo vremena zabeležio samo jedan poen za 11 minuta provedenih na parketu. U drugoj utakmici gosti iz Grčke su kontrolisali rezultat svih 40 minuta. Spanulis je pogodio par otvorenih šuteva i odmah je privukao pažnju na sebe, što je stvorilo prostor za odličnog Printezisa koji je utakmicu završio sa 22 poena i 9 skokova. U poraženom timu istakao se Huan Karlos Navaro, koji je postigao 16 poena. Sada slede dve utakmice u paklu Dvorane Mira i prijateljstva u kojima je Olimpijakos favorit. Dobra vest za Katalonce je povratak Džastina Doelmana, kome je Ćavi Paskval dozirao minutažu, ali Amerikanac će morati da doprinos igri. Olimpijakos sa druge strane očekuje vetar u leđa od svoje fanatične publike, kao i to da Spanulis ponovi igru iz drugog meča.

Treće utakmice plejof serije na programu su 20. i 21. aprila, a ukoliko bude potrebe za četvrtim igraće se 22. i 23. aprila.