Ajaks bez opuštanja u revanšu

Posle 2-2 u prvom susretu, Ajaks dočekuje Rapid na Amsterdam areni, u utakmici koja je daleko od toga da je sve gotovo.
Ajaks je vodio sa 2-0 na poluvremenu, međutim ekpa Zorana Barišića je uspela da se stabilizuje u nastavku i donese rezultatsku neizvesnost u duel.
Ajaks nije pokazao naročitu formu u predsezoni, pobedio je samo jednom u šest utakmica, ali je Frank de Bur uveren u prolaz dalje, uostalom Ajaks je svih pet prethodnih sezona igrao u grupnoj fazi Lige Šampiona.
Ajaks za vikend očekuje prvi meč u prvenstvu Holandije u kojem igra u gostima protiv AZ Alkmara.
Jaja Sanogo koji je stigao na pozajmicu iz Arsenala bi mogao da igra od početka, nakon što je u Beču proveo nekoliko minuta na terenu.
Za razliku od svog domaćina koji je veliko ime u evropskom fudbalu, Rapid nije ostavio toliko dubok trag. Ipak, treba spomenuti i dva učešća u finalu nekadašnjeg Kupa pobednika kupova, kao i podatak da su ”zeleno-beli” 32 puta bili šampioni Austrije.
Prošle sezone su završili na drugom mestu sa šest bodova zaostatka za Salcburgom, što im je i donelo učešće u kvalifikacijama za Ligu Šampiona.
Sezona u austrijskoj Bundesligi je već počela, a Rapid je pobedio u prva dva kola, pa se trenutno nalazi u seriji od 19 utakmica bez poraza, ako se računaju i prijateljski mečevi.
Taj niz, kao i borbeni duh pokazan u prvoj utakmici najavljuju da se ”zeleno’beli” neće predati ni u revanšu.
U ekipi Rapida neće biti Stefana Švaba, dok su svi ostali fudbaleri spremni za nastup pred amsterdamskom publikom.
Rapid inače nema puno uspeha u okršajima sa holandskim timovima, ali zato ima lepa sećanja na polufinalni duel sa Fejenordom 1996. godine u Kupu pobednika kupova, kada su se plasirali u finale ukupnim rezultatom 4-1.
Monako je obavio veliki posao još u prvoj utakmici kada su pobedili Jang Bojs na njegovom terenu sa 3-1.
S obzirom kako je Monako igrao u prošlogodišnjem izdanju Lige Šampiona, revanš bi trebalo da bbude čista formalnost.
Da podsetimo da je ekipa iz kneževine prošle godine prošla grupu u kojoj su bili Zenit, Benfika i Leverkuzen sa najmanje primljenih golova u toj fazi, da bi zatim eliminisali Arsenal i ispali od Juventusa ukupnim skorom 1-0.
Sezona u Francuskoj je otvorena utakmicom Superkupa, a Monako u šampionatu startuje utakmicom protiv Nice u gostima.
Leonardo Žardim kao i u prvom duelu, nema apsolutno nikakvih briga oko sastava ekipe. Stefan El Šaravi bi mogao ponovo da dobije neku minutažu, pošto je u prvom meču ušao u igru sa klupe.
Iako su već odigrali nekoliko mečeva u prvenstvu Švajcarske, pitanje je koliko to može da pomogne Jang Bojsu protiv Monaka, koji je pokazao da je mnogo kvalitetniji tim.
Jang Bojs nikada nije uspeo da stigne do grupne faze u takmičenju, a poslednji put ga je 2010. godine u poslednjoj rundi kvalifikacija eliminisao Totenhem.
Švajcarci su prošle sezone u Ligi Evrope pprošli grupnu fazu, međutim ispali su već u prvom narednom kolu kada ih je eliminisao Everton.
Veliki problem Jang Bojsa su gostovanja na kojima su pobedili samo jednom u poslednjih osam mečeva u svim takmičenjima, a poznato je da je Monako kod kuće veoma jak, što uz dodatak prednosti iz prvog duela praktično znači da vicešampiona Švajcarske čeka skoro nemoguća misija.
Jang Bojs takođe nema povređenih fudbalera tako da će se na terenu sigurno naći Miralem Sulejmani, Rafael Nuzolo i Gijom Oru.