Norveška nije izgubila od Mađarske 35 godina!

Plej-of za poslednja slobodna mesta na UEFA prvenstvu Evrope počinje u četvrtak utakmicom na Uleval stadionu u Oslu, gde se sastaju Norveška i Mađarska. Obe selekcije su obavile dobar posao u kvalifikacijama i malo im je nedostajalo da se direktno plasiraju u Francusku, pogotovo Norveškoj.
Norvežani su u poslednjem meču u grupi vodili protiv ”azura” u gostima sve do 73. minuta, a imali bod u džepu na manje od deset minuta pre kraja utakmice, ali su ipak izgubili duel i umesto u Francusku, otišli u baraž.
Norveška i Mađarska imaju lepu istoriju međusobnih susreta i mada Mađari imaju dve pobede više od Skandinavske selekcije (8:6), najveći adut Norvežana je činjenica da od svog plej-of protivnika nisu izgubili skoro 35 godina!
Obe selekcije su se po jednom pojavljivale u ovakvim duelima i nijedna nema prijatno iskustvo: Norveška je poražena od Španije ukiupnim rezultatom 5:1, dok se svi ljubitelji fudbala sa ovih prostora sećaju dvomeča iz 1998. godine, kada je reprezentacija nekadašnje Jugoslavije u dve utakmice ”demolirala” Mađarsku u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo (12:1)!
Da je Norveška uspela da savlada Italiju poslednjeg dana kvalifikacija, završila bi kao prva na tabeli svoje grupe, međutim, kao i mnogo situacija ranije, ”azuri” su pokazali da su umetnici u izvlačenju iz neugodnih situacija i pobedom pomogli Hrvatskoj da završi na drugoj poziciji.
Norveška je posebno dobro igrala pred svojom publikom gde je u poslednja četiri zvanična meča – uključujući i prijateljski susret sa Švedskom – uspela da sačuva svoju mrežu. Poslednje učešće na šampionatim Evrope, ova reprezentacija beleži 2000. godine.
Minut je delio Mađarsku da otpuzuj u Francusku kao najbolja trećeplasirana selekcija, ali je Turska sa igračem manje dala gol Islandu u 89-om minutu i poslala Mađare u ”klinč” sa Norveškom. Mađarska inače nije bila deo nekog velikog prvenstva još od Meksika 1986. godine, a da bi se probili kroz ovaj plej-of bilo bi poželjno da ostvare pozitivan rezultat u Oslu. Ono što nije na njihov strani je istorija gostovanja u Norveškoj gde na tri poslednja gostovanja nisu uspeli da postignu gol.
Trener skandinavske selekcije Per Matijas Hogmo skoro i da nema personalnih problema pred prvu utakmicu pošto će zbog povrede izostati jedino Adama Diomande. Najviše se očekuje od napadača Markusa Pedersena koji je na prethodnih deset utakmica postigao čak jedanaest golova.
Bernd Stork na drugoj strani takođe nema razloga da se požali na lošu sreću kada su u pitanju povrede. Svi fudbaleri su zdravi, a na terenu jedino neće biti Rolanda Juhasa koji je suspendovan zbog prekomernog broja žutih kartona.
Naredni meč se igra već za tri dana na Grupama areni u Budimpešti.