Pregled dana – Najznačajniji sportski događaji u 2015.

Poslednji pregled dana u ovoj godini predstavlja osvrt na sportsku 2015. godinu i prisetićemo se najvažnijih sportskih događaja u prethodnih 12 meseci.

Tradicionalno, prvi veći događaj početkom januara je turneja Četiri skakaonice u ski skokovima. Iznenađujući pobednik bio je Stefan Kraft, ispred sunarodnika Hayboecka i Petera Prevca, dok je živa legenda ovog sporta, Noriaki Kasai, bio četvrti.

Na Svetskom prvenstvu u rukometu koje se održalo u Katru, Francuska je osvojiila svoju petu titulu svetskog prvaka, Katar je senzacionalno bio drugi, dok je Poljska osvojila bronzu.

Afrički Kup Nacija je održan u Ekvatorijalnoj Gvineji, Obala Slonovače osvojila je svoju drugu titulu u istoriji. Gana je bila druga, dok je DR Kongo osvojio treće mesto.

Na Australijan Openu su Novak Đoković i Serena Williams nagovestili da će imati sjajnu godinu – Đoković je pobedio Andyja Murraya u četiri seta u finalu, dok je Serena Williams savladala Mariju Sharapovu u dva seta.

Februar je počeo 49. Super Boulom u kojem su New England Patriotsi pobedili Seattle Seahawkse sa 28:24. Kvoterbek Patriotsa Tom Brady je izabran za MVP-ja. Nekoliko drugih takmičenja je počelo, poput Copa Libertadoresa i Fed Cupa.

U martu je počeo Davis Cup, a i Masters teniska serija se zahuktavala, u kojoj je najviše uspeha imao Novak Đoković.

U aprilu je počeo NBA plejof. Golden State Warriorsi predvođeni Stephom Curryjem dominirali su u regularnom delu sezone, ali većina fanova i eksperata je bila skeptična u vezi njihovih šansi da osvoje titulu. Ipak, dokazali su da svi greše u junu, kada se plejof završio.

U maju su se završile sve najjače evropske lige. U Engleskoj je Chelsea lako osvojio titulu, sa osam bodova prednosti nad Manchester Cityjem. Trka je praktično bila gotova u aprilu i nismo videli zanimljiv finiš sezone.

U Italiji je Juventus potvrdio svoju dominaciju i ponovo osvojio titulu, sa još većom razlikom – čak 17 bodova prednosti u odnosu na drugoplasiranu Romu. Juventus je kompletirao uspešnu sezonu osvajanjem kupa i igranjem u finalu Lige šampiona.

U Nemačkoj, Bayern Munich takođe nije imao problema da stigne do titule u Bundesligi. Oni su to uspeli sa 10 poena prednosti nad Wolfsburgom.

U Španiji, Real Madrid i Barcelona su vodili veliku borbu u Primeri, ali je Barca na kraju slavila sa 94 poena, dok je Real osvojio dva manje. Barcelona je osvojila triplu krunu, pošto je tituli u Primeri dodala i Kup Kralja i Ligu šampiona.

U maju je glavni sportski događaj bio drugi Grand Slam sezone, Roland Garros. Novak Đoković je stigao do finala preko Rafaela Nadala i Andyja Murraya, ali ga je u finalu iznenadio Stan Wawrinka i osvojio titulu pobedom u četiri seta. Serena Williams nije dozvolila iznenađenje, osvojila je titulu preko Lucie Safarove u tri seta.

U junu je glavni sportski događaj bilo finale Lige šampiona, u kojem je Barcelona rutinski savladala Juventus sa 3:1. Wimbledon se takođe održao i Novak Đoković je uspeo da dođe do nove titule, pobedom nad Federerom u finalu u četiri seta, dok je Serena Williams nastavila da niže uspehe, ovog puta savladavši Garbine Muguruzu sa 2:0. NBA finale se takođe održalo i Golden State Warriorsi su kompletirali fantastičnu sezonu pobedom nad Clevelandom rezultatom 4:2, a Andre Iguodala je izabran za MVP-ja šampionata.

U julu se održala najveća biciklistička trka na svetu Tour de France, koju je osvojio Chris Froome iz tima Sky, ispred Nairo Quintane i Alejandra Valverdea.

U avgustu se završio Copa Libertadores. U finalu je River Plata savladala meksički Tigres sa 3:0. Na poslednjem Grand Slamu u sezoni, US Openu, Novak Đoković je osvojio i treću titulu, savladavši Rogera Federera u četiri seta, dok je Serena Williams iznenađujuće ispala u polufinalu od Roberte Vinci, koja je u finalu poražena od Flavije Pennette sa 2:0.

U septembru je odigran Eurobasket, koji je osvojila Španija, Litvanija je bila druga, Francuska treća, a reprezentacija Srbije je ostala bez medalje na četvrtom mestu.

U oktobru nije bilo puno sportskih događaja, dok je u novembru Formula jedan, Dejvis Kup i Fed Kup završen. Lewis Hamilton je osvojio titulu ispred Nica Rosberga i Sebastiana Vettela u sezoni koji nije bila previše uzbudljiva, samo tri vozača su uspela da dođu do pobeda i Mercedes je potpuno dominirao u takmičenju. U Dejvis Kupu Andy Murray je vodio Veliku Britaniju do pobede u finalu protiv Belgije, dok je u Fed Kupu trijumfovala Češka pobedom protiv Rusije u finalu. Na završnom masters turniru Novka Đoković je ponovo bio bolji od Rogera Federera, ovoga puta u dva seta.

U decembru je glavni događaj bilo Svetsko prvenstvo za klubove, koje je osvojila Barcelona. Evropski šampioni su pobedili River Platu sa 3:0 u finalu.