Pregled dana – Srbija u polufinalu Eurobasketa

Pregled dana počinjemo vestima iz francuskog Lila, gde je reprezentacija Srbije savladala Češku sa 89:75 i našla se u polufinalu Eurobasketa. Češka je tokom celog meča bila ravnopravan rival, a prvu dvocifrenu prednost Srbija je stekla tek u poslednjoj deonici. Najefikasniji među „Orlovima“ bio je Zoran Erceg sa 20 poena, a pratili su ga Miroslav Raduljica sa 16 poena i 5 skokova, Nemanja Bjelica sa dabl-dabl učinkom od 14 poena i 10 skokova i Miloš Teodosić sa 12 poena i čak 14 asistencija. Na drugoj strani su se istakli Jan Veseli sa 23 poena i 10 skokova i Tomaš Satoranski sa 20 poena, 4 skoka i 4 asistencije. Rival Srbije u borbi za finale biće reprezentacija Litvanije, koja je nakon produžetka savladala Italiju rezultatom 95:85. Litvanija je fantastično šutirala za 3 poena, a najbolji u pobedničkom sastavu bio je Jonas Valančiunas sa 26 poena i čak 15 skokova, dok je na drugoj strani Andrea Barnjani postigao 21 poen uz 5 skokova.

Danas su odigrani mečevi prvog kola Lige Šampiona u grupama E, F, G i H, a viđeno je nekoliko iznenađenja. Dinamo je u Zagrebu pobedio Arsenal sa 2:1. Golove za Dinamo su postigli Pivarić u 24. minutu i Fernandes u 58. minutu, dok je Tio Volkot ublažio poraz svog tima golom u 79. minutu meča. Arsenal je meč završio sa 10 igrača, jer je Žiru isključen u 40. minutu. Roma je na svom terenu odolela Barseloni, a meč je završen rezultatom 1:1. Čelsi je bio ubedljiv protiv Makabija na Stamford Bridžu i pobedio rezultatom 4:0. Veoma interesantnu utakmicu odigrali su domaći Gent i Lion, u meču na kome su viđena 2 gola, 2 crvena kartona i 1 promašen jedanaesterac. Najpre je u 41. minutu igrač domaćih Dejager dobio direktan crveni karton, a prednost gostima je doneo Žale u 58. minutu susreta. Samo deset minuta kasnije Milićević je poravnao rezultat, a u 87. minutu je Foke dobio crveni karton zbog povlačenja igrača Liona u šesnaestercu, a pobedu gostima nije uspeo da donese Lakazet koji je promašio penal. Dinamo Kijev i Porto su odigrali takođe nerešeno, a rezultat je bio 2:2. Bajer Leverkuzen je opravdao ulogu favorita i na svom terenu savladao BATE rezultatom 4:1, Bajern Minhen je bio bolji od Olimpijakosa u Atini i pobedio sa 3:0, dok je Valensija kod kuće poražena od Zenita rezultatom 3:2.

UEFA razmišlja o uvođenju trećeg klupskog takmičenja, pored Lige šampiona i Lige Evrope. Na sastanku predstavnika 54 zemlje članice na Malti razgovarano je o mogućnosti da klubovi koji ne uspeju da se plasiraju u Ligu Evrope zaigraju u posebnom takmičenju. Diskusija o novom takmičenju je u ranoj fazi i promena u takmičarskom formatu sigurno se neće dogoditi do 2018. godine, kada ističu trenutni ugovori o TV pravima.

FIBA je na Eurobasketu promovisala novi kalendar i sistem takmičenja, kojim je ukinuto jedno Evropsko prvenstvo, a promenjen je termin Mundobasketa. Primena novog kalendara će početi 2017. godine, dok je Svetsko prvenstvo pomereno za 2019. godinu i nastaviće da se održava svake četvrte godine, čime bi se izbeglo da bude u istom terminu kao neko drugo veliko sportsko takmičenje, poput Olimpijskih igara ili Svetskog prvenstva u fudbalu. Za svaki Mundobasket održavaće se dvogodišnje kvalifikacije, u takozvanih “šest prozora“ – u novembru, februaru, junu, septembru, novembru i februaru. Kontinentalna takmičenja će se održavati svake četvrte godine, počevši od 2017. godine.

Odbrambeni fudbaler Mančester junajteda Luk Šo operisan je u Ajndhovenu posle dvostrukog preloma noge koji je doživeo na meču Lige Šampiona između Junajteda i PSV Ajndhovena. U saopštenju Mančester junajteda nije navedeno koliko će Šo odsustvovati s terena.

Odbrambeni fudbaler Real Madrida Serhio Ramos odsustvovaće dve nedelje sa terena zbog povrede levog ramena. Nakon detaljnih lekarskih pregleda konstatovano je da je Ramos na utakmici protiv Šahtjora u Ligi šampiona početkom drugog poluvremena iščašio levo rame.

Napadač Svonsija Miču razmišlja o završetku karijere nakon nove operacije skočnog zgloba. Dvadesetdevetogodišnji igrač je prošle sezone zbog iste povrede odigrao samo tri utakmice na pozajmici u Napoliju.

Doskorašnji košarkaš Budućnosti Čedomir Vitkovac će karijeru nastaviti u beogradskom Partizanu, za koji je prethodno nastupao u periodu od 2007. do 2009. godine. Iz kluba je danas potvrđeno i da će mladi centar Miloš Koprivica ipak nastupati za crno-bele u narednoj sezoni. Od danas se na probi u Partizanu nalazi i reprezentativac Bosne i Hercegovine Adin Vrabac koji igra na pozicijama krila i krilnog centra. Mladi košarkaš je prethodne sezone nastupao za nemački Trir.

Ceremonija dodele Zlatne lopte, koju FIFA dodeljuje najboljem fudbaleru sveta, održaće se 11. januara sledeće godine u Cirihu. Za najboljeg fudbalera sveta u 2014. godini proglašen je igrač Real Madrida Kristijano Ronaldo, a u finale su tada ušli Lionel Mesi iz Barselone i golman Bajerna iz Minhena Manuel Nojer.

Budućnost iz Podgorice neće moći da registruje nove košarkaše dok ne isplati dugovanja plejmejkeru Aleksandru Ćapinu, koji je tužio klub Arbitražnom sudu FIBA i dobio spor zbog neisplaćenih dugovanja.

Markus Vilijams neće moći da igra do kraja novembra pošto je zbog korišćenja marihuane suspendovan od strane FIBA. Američki košarkaš je 12. juna posle prve utakmice finala plej-ofa Superlige protiv Partizana bio pozitivan na doping testu na marihuanu. Vilijamsu je završetkom prošle sezone istekao ugovor sa Crvenom zvezdom Telekom, u kojoj je bio jedan od najzaslužnijih igrača za osvojanje triple krune i plasmana u Top 16 Evrolige.