Srbija

Prvenstvo Evrope u košarci: Srbija može, ali i mora bolje, na redu je Francuska!

I šampionu je dozvoljeno da ima loš dan, ali Srbija ne sme da dozvoli da se on pretvori u dva za redom, jer se sledeći protivnik prvaka Evrope zove Francuska, ekipa koja žarko želi da naplati neke zaostale račune.

Loš dan pogotovo u napadačkom smislu završio se neočekivanim porazom od Grčke u prvoj utakmici na FIBA prvenstvu Evrope u Češkoj, što znači da se pred srpskim reprezentativkama sada nalazi nešto teži posao prolaska u sledeću fazu takmičenja.

Nešto teže ne znači i nemoguće pošto su preostale još dve utakmice u grupnoj fazi, ali će Stevan Karadžić sigurno morati da uradi nešto da bi njegove košarkašice popravile učinak u napadu koji je protiv Grčke bio ispod nivoa evropskih šampionki. U uvodnom meču Srbija je imala tek nešto preko 33% šuta iz igre, a posebno je bio loš šut iza linije za tri poena (6/21).

Srpske reprezentativke su bile uspešnije u skoku od Grkinja (34:31), ali su protivnicama dopustile čak 17 uhvaćenih lopti pod svojim košem i veliki broj poena iz reketa, što je uz svega devet ubačenih poena u poslednjoj četvrtini, dovelo do poraza u premijeri.

Bilo je očito da je Ana Dabović nedovoljno fizički pripremljena, a nedostajala je i Sonja Petrović za koju se Stevan Karadžić nada da će moći da nastupi u utakmici protiv Slovenije na kraju takmičenja po grupama. Jelena Milovanović je odigrala kapitenski i uz osam skokova, ubacila 17 poena.

Srbija jeste poražena, međutim i Francuska je već u prvom okršaju mogla da doživi isto, ali je posle pravog trilera u meču sa Slovenijom ipak izborila pobedu (70:68). Vicešampionke Evrope su na dva i po minuta pre kraja gubile sa pet poena, ali su do kraja utakmice serijom koševa uspele da preokrenu rezultat.

Ova utakmica je treći uzastopni susret koji Srbija i Francuska igraju na velikim takmičenjima – finale EP u Budimpešti i utakmica za treće mesto na Olimpijskim igrama u Riju su se završile trijumfalno po srpsku selekciju. Susret koji se igra u Kralovka areni u Pragu skoro i da nije ništa manje značajan iako je u okviru grupne faze, jer za pobednika može da znači i otvoren put ka četvrtfinalu, a za poraženi tim mnogo nevolja u nastavku.

Francuskinje su favoriti, ali je Srbija i ranije pokazivala karakter. Meridianbet kvota (2.55) na pobedu Srbije je odlična, a trebalo bi da krene i šut, što znači premašaj granice poena za Karadžićev tim (65.5).

16.6.2017. Srbija – Grčka: počinje odbrana trofeja, šampionke obećavaju pobedu!